Pod označením odštepný závod sa ukrýva označenie pre pobočku materskej zahraničnej spoločnosti v inom štáte, než v ktorom ona sama pôsobí. To znamená, že môžete mať fungujúcu spoločnosť napríklad v Nemecku a ak chcete v jej rámci podnikať aj u nás doma, nemusíte si zakladať spoločnosť novú ako s.r.o. alebo a.s.. Jednoducho využijete možnosť založiť si iba odštepný závod zahraničnej právnickej osoby.
Musí byť v obchodnom registri
Túto novozaloženú pobočku síce musíte zapísať do obchodného registra. Je nutné pripraviť a podať návrh na registrový súd a zaplatiť príslušný poplatok. Celkovo vám ale jej založenie vyjde časovo aj finančne výhodnejšie než celá nová spoločnosť. Naviac tu získate zaujímavý benefit v tom, že odštepný závod má rovnaký názov ako materské spoločnosť. Na prvý pohľad je preto každému jasné, že tieto dva subjekty k sebe patria.
Nemá právnu subjektivitu
Odštepný závod nemá právnu subjektivitu a nemožno ho teda zakladať bez nadväznosti na zahraničnú právnickú osobu. Vnútorná organizácia odštepného závodu sa vždy riadi právom toho štátu, v akom pôsobí materská spoločnosť. Zakladá sa však podľa legislatívy štátu, v ktorom bude odštepný závod zapísaný v obchodnom registri. Aj preto môže byť jeho vybavenie pre laika problematické. Oplatí sa teda využiť služieb špecializovaných firiem.
Hlavné výhody založenia odštepného závodu
Určite je to hlavne časová úspornosť i menšie finančné náklady na jeho založenie. Dôležitá je skutočnosť, že odštepný závod je neoddeliteľnou súčasťou materskej spoločnosti a má tak jednotné vedenie. Má do istej miery aj samostatnosť, napríklad vo vedení účtovníctva, pri platení daní alebo pri rokovaniach. Na založenie odštepného závodu môžete mať mnoho dôvodov. Či už to je pre vás finančne alebo časovo úspornejšie, daňovo výhodnejšie alebo nechcete z nejakého iného dôvodu zakladať ďalšiu novú spoločnosť. Pre vašich obchodných partnerov predsa je hneď jasné, že sa váš odštepný závod hierarchicky nachádza pod materskou spoločnosťou.