Globalizácia, ktorá je príznačná pre spoločnosť najmä v posledných rokoch má značný vplyv aj na celosvetovú ekonomiku. Daňová politika sa presúva na nadnárodnú úroveň a štáty sa stávajú viacej navzájom prepojené. Tieto medzinárodné vzťahy môžu pre daňové subjekty predstavovať riziká v podobe zdanenia príjmov, ale taktiež môžu byť optimalizáciou vlastného daňového zaťaženia. Východiskom sa stávajú práve daňové raje, ktoré poskytujú daňovým subjektom mnohé výhody. Dane prinášajú do štátneho rozpočtu najviac financií, avšak daňové úniky tieto príjmy značne redukujú. Všeobecne sa rozlišujú dva druhy daňových únikov: legálne a nelegálne. Takéto úniky predstavujú pre ekonomiku daných štátov, ale i ostatných daňových subjektov značné nevýhody.
Daňové raje spôsobujú presun daní do zahraničia
Nie je nič nezvyčajné, keď sa daňové subjekty snažia presunúť základy svojich daní do zahraničia, kde sú známe daňové raje, čím sa vyhnú zdaneniu vo svojej krajine. Najviac sa to deje pri príjme z finančného kapitálu, ktorý je možné presunúť z účtu na iný účet behom pár minút. Keďže v mnohých krajinách sú k dispozícii rozličné ponuky služieb, využitie daňového raja k daňovému úniku sa stáva čím ďalej tým jednoduchšie.
Daňový raj teda predstavuje krajinu, ktorá má zvýhodnený colný resp. daňový režim. Ten dovoľuje daňovým subjektom umiestniť na toto územie svoj kapitál, čím získajú značnú finančnú úsporu. Cieľom väčšiny daňových rajov je rozvoj finančných činností, v ktorých vidia zdroje rezervy a príjmov. Ide predovšetkým o malé krajiny s nízkym počtom obyvateľov,ktoré však sú ekonomicky výkonnejšie. Na začiatku sa vyznačovali plánovaním medzinárodných operácií, ochrany majetku, globálnym investovaním a taktie zjednodušovaním medzinárodných obchodných transakcií. Tieto krajiny sa taktiež nazývali offshore finančné centrá. Tam sa nachádzajú najznámejšie offshore zahraničné banky.
Výhody stoja na obidvoch stranách
Offshore finančné centrá sú teda krajiny bez poplatku za tzv. existenciu. Patria sem napríklad Bahamy, Belize, Bermudské ostrovy, Britské panenské ostrovy, Holandské Antily, Gibraltár, Jersey, Panama či Seychelská republika.
Takáto štruktúra zabezpečuje ochranu, anonymitu a diskrétnosť. Nevyžaduje sa tu daň zo zisku, daň z kapitálového výnosu, daň z pridanej hodnoty, daň z nehnuteľnosti alebo daň z dedičstva. Zahraniční investori získavajú rady, ako sa vyhnúť daňovým úskaliam v ich rodnej krajine. Majú k dispozícii odborníka, ktorý im pomáha s investíciami na burze a učí výnosnému obchodovaniu s akciami. Z tejto spolupráce ťažia obidve strany, keďže pre krajiny daňových rajov sú zahraniční investori prospešní. Prinášajú do krajiny nové pracovné príležitosti a teda rozvoj daných oblastí.
Základnými formami offshore spoločností sú holdingové spoločnosti, obchodné firmy tzv. trading companies, leasing companies – strojné zariadenia, autá, pracovné nástroje. Hlavné dôvody pre založenie takejto spoločnosti sú zväčša obmedzenia ručenia vlastníkov, oddelenie právnej subjektivity a jednoduchosť prevodu vlastníctva. Skutoční vlastníci zostávajú v anonymite.