Diaľkové ovládanie je jednou z tých vecí, bez ktorých si už mnohí svoj život nevedia ani prestaviť. Človek dnešný je človek pohodlný a vstať z gauča kvôli prepnutiu kanála či upraveniu hlasitosti je jednoducho nemysliteľné. Niektorí by diaľkové ovládanie používali najradšej na všetko a nie len na TV, DVD prehrávač či domáce kino. Niektorí by možno prijali, keby stlačením tlačidla na ovládači mohli ovládať úplne všetko. No možno najradšej svoju polovičku. Rozpráva príliš veľa? Stačí stlačiť „MUTE“. Je príliš pomalý? Všetko vyrieši tlačidlo „FAST FORWARD“. Keby sa však takto dalo ovládať všetko, asi by to nebolo veľmi dobre. Ostaňme preto radšej pri ovládačoch, ktoré používame dnes a fantázie nech ostanú fantáziami. Alebo si len stačí počkať niekoľko rokov? Nuž, tak to je ťažká otázka. Poďme si radšej povedať to, ako si také diaľkové ovládanie vybrať a kedy sa k tomuto kroku uchyľujeme.
Prečo kupujeme diaľkové ovládanie?
Keď si kupujeme nejaký produkt, ktorý je možné ovládať na diaľku, diaľkové ovládanie je vždy súčasťou balenia. Prečo teda potrebujeme kupovať nové? Dôvody sú 2 a aby ste na ne prišli, určite ste nemuseli priveľa rozmýšľať. Prvým dôvodom je to, že pôvodné diaľkové sa pokazilo, rozbilo alebo stratilo, čo znamená, že je nepoužiteľné. Druhým dôvodom je uľahčenie si života. Keďže dnes už má takmer každé zariadenie svoje vlastné ovládanie, môže sa veľmi jednoducho stať, že váš konferenčný stolík v obývačke je plný ovládačov a vy si už ani nemáte kam vyložiť nohy. Niekto však dostal výborný nápad a vymyslel ovládanie, ktorým možno ovládať všetko. A tak vám na stole ostane miesto nie len na nohy, ale i na pohár vína.
Ako ho kúpiť?
Ak ste obeťou prvého prípadu, pri výbere nového ovládania máte niekoľko možností. Kúpiť si nové, originálne, teda niečo ako náhradný diel. V tomto prípade samozrejme potrebujete vedieť aké ovládanie hľadáte. Pokiaľ ste to pôvodné nevyhodili von oknom, skúste na ňom nájsť nejaké označenie. Ak však pôvodné ovládanie nemáte, predajcovi by ste mali vedieť povedať aspoň typ zariadenia. V tomto prípade treba byť konkrétny. Ak predavačovi poviete, že máte TV Panasonic starý asi 4 roky, nedostanete od neho ovládač ale nechápavý výraz tváre. Okrem originálneho ovládania si môžete kúpiť aj repliku s označením Made in China, na ktorú však nie je veľký spoľah, alebo náhradné diaľkové ovládanie, ktoré nemusí vyzerať rovnako ako pôvodné, ale fungovať bude rovnako.
V druhom prípade, teda v prípade, že chcete niekoľko diaľkových ovládaní nahradiť jedným, je dobré ak tie pôvodné stále fungujú. Trh totiž ponúka univerzálne ovládania, tzv. učiace, ktoré stačí položiť oproti pôvodnému a spustiť učiaci mód. Postupným stláčaním tlačidiel originálneho ovládania tak prenesiete funkcie na to univerzálne. Treba však poznamenať, že univerzálne diaľkové ovládania sú výrobcami predprogramované tak, že dokážu ovládať základne funkcie prístrojov rôznych značiek už od začiatku. Druhou možnosťou je zabezpečiť si univerzálne diaľkové ovládanie, programovateľné pomocou softvéru, ktorý plne nahradí funkcie pôvodného ovládača. Long live technology!